Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 12043009



*

nr 1204 3009


Spegel

+ console table, forging, lead glass window. Height: 50 + 106,


+ konsolbord, smide, Blyglas. Höjd: 50 + 106


Estimate:

500

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday September 17 2018
at 18:43:23


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/9 16:28:21 1      100 kr
17/9 11:41:06 2      150 kr
17/9 15:59:22 3      200 kr
17/9 17:06:58 2      250 kr
17/9 18:07:27 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyglas konsolbord smide spegel speglar
  • 6287 MIRROR
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:24
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:33
  • 7074 MIRROR
    Gustavian style. Bronserad. 45x34 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:28
  • 7038 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66,
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:02
  • 6673 MIRROR
    victorian style, gilt, 58x66 cm,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:30
  • 6668 MIRROR
    rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:54




Ladda ner broschyr